socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops Tournament News

Torrey Pines HS National Prep
Classic Game Schedule--(Dec. 11, 2000)

headrd.gif (3043 bytes) What Torrey Pines HS National Prep Classic
Where: San Diego, CA (4 venues)
When December 26-30, 2000
Who 60+ top teams from all over the U.S.

We've been sort of swamped this past weekend doing some maintenance work on the site (check out the new addition to the message board, with the multipage view, which took most of Saturday and Sunday to accomplish),  and as a result, couldn't have posted this schedule up even if we had it before today, and we didn't have it because Pat Powell and her staff just finished it last night.  But Pat was kind enough to send it along, and for those of you planning to be in attendance, at least now you know where and when to be.   And for those who might be thinking about it, there's still plenty of time to make plans to be in San Diego for the Torrey Pines HS National Prep Classic. 

The tournament takes place between December 26-30, and now with the schedule in hand, you'll at least know which of the four venues to be at to see the best teams and players at the event. There will be a ton of talented teams and players in the region for this one, more than 60 teams from the last list we posted here (we haven't actually counted from the schedule, but it's close).  This tournament may no longer be sponsored by Nike, but it's still going to be one of the better tournaments this year taking place on the West Coast, attracting some national teams as well as more than a few of the top teams on the West Coast, like Fairfax, Jesuit, St. Ignatius, Long Beach Jordan, De La Salle, and so on and so on. 

We don't have the complete brackets yet, so it may be a bit tough to visualize which team is playing for which championship (there are four different tournaments within the entire "tournament", and each one has a slightly different type of structure, with some teams playing more bracket games, and others playing more pool games).  And they've also added an additional day at the front-end of the tournament, called the "Challenge Round" which will feature some of the better local San Diego area teams participating in non-pool/bracket games.

For those of you who've been asking for the bracket, this schedule should be good for starters, giving everyone (players, coaches, fans and scouts) a good idea of who is playing whom in the first rounds, and where the game are taking place.   There are four game sites:  TPHS (Torrey Pines HS), SDA (San Dieguito Academy), RBA (Rancho Bernardo HS), and CVMS (we have no idea what or where that is, but it's a fourth site).   Here's the schedule:

TUESDAY, DECEMBER 26, 2000

Challenge Round at Torrey Pines High School

M1 4:00 P.M. Escondido vs. El Capital
M2 5:30 P.M. El Camino vs. USDHS
** 7:00 P.M. Torrey Pines vs. La Costa Canyon
** 8:30 P.M. Carlsbad vs. Christian
  **Non-Bracket Game

WEDNESDAY, DECEMBER 27, 2000

SITE

GAME NO.

TIME

OPPONENTS

TPHS N1 10:00 A.M. St. Augustine vs. Salpointe
TPHS N2 11:30 A.M. Frontier vs. Torrey Pines
TPHS N3 1:00 P.M. Eisenhower vs. LA Fremont
TPHS N4 2:30 P.M. St. Dominic vs. Centennial
TPHS N5 4:00 P.M. Fairfax vs. Dobson
TPHS N6 5:30 P.M. Jesuit vs. Santa Margarita
TPHS N7 7:00 P.M. Archbishop Moeller vs. Winner N1
TPHS N8 8:30 P.M. St. Ignatius vs. Winner N2
SDA A1 10:00 A.M. Los Alamitos vs. Sylmar
SDA A2 11:30 A.M. Oakland Fremont vs. Ocean View
SDA M3 1:00 P.M. El Capitan  vs. USDHS
SDA A4 2:30 P.M. Christian vs. Skyline
SDA A5 4:00 P.M. Chugiak vs. Chatsworth
SDA A6 5:30 P.M. La Costa Canyon vs. Bishop O'Dowd
SDA A7 7:00 P.M. Iona Prep vs. Pineview
SDA A8 8:30 P.M. Carlsbad vs. Highland
RBHS G1 11:30 A.M. Wesley College vs. Fallbrook
RBHS G2 1:00 P.M. Moorpark vs. Scripps Ranch
RBHS G3 2:30 P.M. Fountain Valley vs. Bishops
RBHS G4 4:00 P.M. Merrill West vs. JW North
RBHS G5 5:30 P.M. Chaparral vs. Simi Valley
RBHS G6 7:00 P.M. Orange Glen vs. Capistrano Valley
RBHS G7 8:30 P.M. Rancho Bernardo vs. Northgate
CVMS M4 1:30 P.M. El Camino  vs. Santana
CVMS M5 3:00 P.M. South Tahoe vs. Palo Verde
CVMS M6 4:30 P.M. Red Bluff vs. Escondido
CVMS M7 6:00 P.M. Foothill vs. Canoga Park

 

THURSDAY, DECEMBER 28, 2000

SITE

GAME NO.

TIME

OPPONENTS

TPHS N9 10:00 A.M. Loser N1 vs. Loser N3
TPHS N10 11:30 A.M. Loser N2 vs. Loser N4
TPHS N11 1:00 P.M. Loser N5 vs. Loser 7
TPHS N13 4:00 P.M. Winner N5 vs. Winner N6
TPHS N12 2:30 P.M. Loser N5 vs. Loser N8

SITE

GAME NO.

TIME

OPPONENTS

TPHS N14 5:30 P.M. Winner N3 vs. Winner N4
TPHS N15 7:00 P.M. Winner N7 vs. Winner N8
TPHS N16 8:30 P.M. Brighton vs. De La Salle
SDA A9 10:00 A.M. Loser A1 vs. Loser A2
SDA M8 11:30 A.M. Canoga Park vs. Escondido
SDA A11 1:00 P.M. Loser A5 vs. Loser A6
SDA A12 2:30 P.M. Loser A7 vs. Loser A8
SDA A13 4:00 P.M. Winner A1 vs. Winner A2
SDA A14 5:30 P.M. LB Jordan vs. Winner A4
SDA A15 7:00 P.M. Winner A5 vs. Winner A6
SDA A16 8:30 P.M. Winner A7 vs. Winner A8
RBHS G12 10:00 A.M. Loser G7 vs. TBA
RBHS G10 11:30 A.M. Loser G3 vs. Loser G4
RBHS G11 1:00 P.M. Loser G5 vs. Loser G6
RBHS G9 2:30 P.M. Loser G1 vs. Loser G2
RBHS G13 4:00 P.M. Winner G1 vs. Winner G2
RBHS G14 5:30 P.M. Winner G3 vs. Winner G4
RBHS G15 7:00 P.M. Winner G5 vs. Winner G6
RBHS G16 8:30 P.M. Winner G7 vs. Timpanogos
CVMS M9 1:30 P.M. Foothill vs. El Camino
CVMS M10 3:00 P.M. Palo Verde vs. Santana
CVMS M11 4:30 P.M. El Capitan vs. Red Bluff
CVMS M12 6:00 P.M. South Tahoe vs. USDHS

 

FRIDAY, DECEMBER 29, 2000

SITE

GAME NO.

TIME

OPPONENTS

TPHS A21 10:00 A.M. Loser A13 vs. Loser A14
TPHS A22 11:30 A.M. Loser A15 vs. Loser A16
TPHS N21 1:00 P.M. Loser N13 vs. Loser N14
TPHS N22 2:30 P.M. Loser N15 vs. Loser N16
TPHS A23 4:00 P.M. Winner A13 vs. Winner A14
"American" Semi-Finals
TPHS A24 5:30 P.M. Winner A15 vs. Winner A16
"American" Semi-Finals
TPHS N23 7:00 P.M. Winner N16 vs. Winner N15
"National" Semi-Finals
TPHS N24 8:30 P.M. Winner N14 vs. Winner N13
"National" Semi-Finals
SDA M13 10:00 A.M. Red Bluff vs. Santana
SDA A18 11:30 A.M. Loser A11 vs. Loser A12
SDA A19 1:00 P.M. Winner A9 vs. Winner A10
SDA A20 2:30 P.M. Winner A11 vs. Winner A12
SDA N17 4:00 P.M. Loser N12 vs. Loser N11
SDA N18 5:30 P.M. Loser N10 vs. Loser N9
SDA N19 7:00 P.M. Winner N9 vs. Winner N10
SDA N20 8:30 P.M. Winner N11 vs. Winner N12
RBHS G17 10:00 A.M. Loser G9 vs. Loser G10
RBHS G18 11:30 A.M. Loser G11 vs. TBA
RBHS G19 1:00 P.M. Winner G9 vs. Winner G10
RBHS G20 2:30 P.M. Winner G11 vs. Winner G12
RBHS G21 4:00 P.M. Loser G13 vs. Loser G14
RBHS G22 5:30 P.M. Loser G15 vs. Loser G16
RBHS G23 7:00 P.M. Winner G13 vs. Winner G14
RBHS G24 8:30 P.M. Winner G15 vs. Winner G16
CVMS M14 1:30 P.M. USDHS vs. Palo Verde
CVMS M15 3:00 P.M. El Capitan vs. Canoga Park
CVMS M16 4:30 P.M. Escondido vs. Foothill
CVMS M17 6:00 P.M. El Camino vs. South Tahoe
       

SATURDAY, DECEMBER 30, 2000

SITE

GAME NO.

TIME

OPPONENTS

CVMS M19 10:30 A.M. South Tahoe vs. Santana
CVMS M20 12:00 P.M. El Capitan vs. Escondido
CVMS M21 1:30 P.M. Palo Verde vs. El Camino
CVMS M22 3:00 P.M. USDHS vs. Canoga Park
CVMS M23 5:00 P.M. Winner Pool I vs. Winner Pool II
("Mayor’s Cup" Championship)
(Teams with top records in both pools play for "Mayor’s Cup" Championship.
In case of a tie, teams head-to-head record will be first tie breaker. Second tie
breaker will be the average point spread up to a +15 per game.)
 
SDA N27 8:30 A.M. Loser N17 vs. Loser N18
SDA N28 10:00 A.M. Winner N17 vs. Winner N18
SDA M18 11:30 A.M. Foothill vs. Red Bluff
SDA A26 1:00 P.M. Winner A17 vs. Winner A18
SDA A27 2:30 P.M. Loser A19 vs. Loser A20
SDA A28 4:00 P.M. Winner A19 vs. Winner A20
"American" Consolation Games
SDA A29 5:30 P.M. Loser A21 vs. Loser A22
("American" 7th Place)
 
SDA A30 7:00 P.M. Winner A21 vs. Winner A22
("American" 5th Place)
 
RBHS G25 8:30 A.M. Loser G17 vs. TBA
RBHS G26 10:00 A.M. Winner G17 vs. Winner G18
RBHS G27 11:30 A.M. Loser G19 vs. Loser G20
RBHS G28 1:00 P.M. Winner G19 vs. Winner G20
("Governor’s" Consolation)
       
RBHS G29 2:30 P.M. Loser G21 vs. Loser G22
("Governor’s" 7th Place)
       
RBHS G30 4:00 P.M. Winner G22 vs. Winner G21
("Governor’s" 5th Place)
       
RBHS G31 5:30 P.M. Loser G23 vs. Loser G24
("Governor’s" 3rd Place)
       
RBHS G32 7:00 P.M. Winner G23 vs. Winner G22
("Governor’s" Championship)
       
TPHS N25 8:30 A.M. Loser N19 vs. Loser N20
TPHS N26 10:00 A.M. Winner N19 vs. Winner N20
TPHS N29 11:30 A.M. Loser N19 vs. Loser N20
("National" 7th Place)
       
TPHS N30 1:00 P.M. Winner N21 vs. Winner N22
("National" 5th Place)
       
TPHS A31 2:30 P.M. Loser A23 vs. Loser A24
("American" 3rd Place)
       
TPHS N31 4:00 P.M. Loser N23 vs. Loser N24
("National" 3rd Place)
       
TPHS A32 5:30 P.M. Winner A23 vs. Winner A24
("American" Championship)
       
TPHS N32 7:00 P.M. Winner N23 vs. Winner N24
("National" Championship)
     

(Note: Games subject to change without prior notice)

FIRST TEAM LISTED WEARS LIGHT JERSEYS AND IS DESIGNATED AS HOME TEAM.

PARTICIPATING TEAMS ARE TO ARRIVE ONE HOUR BEFORE GAME TIME.

 swish.gif (1685 bytes)
Copyright 1997-2000 All rights reserved
Questions? Comments? Need Information?
E-mail: jegesq@socalhoops.com


Hosted by WebCom