socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops State Tournament News

Boys' California State Championship
Playoff Brackets--(Mar. 3, 2002)

Division I   Division II   Division III   Division IV   Division V

The State CIF website has most of the same information that you'll find here, but we've just laid it out a bit differently, i.e., as one big bracket so that both the North and the South are headed to the same spot, i.e., the finals.  If you have questions about how the state tournament works, they have a pretty decent "State Championship FAQ" which can answer, in a non-technical way, most any question you might have.

Division I

Here's the bracket:  Note:  In the North, there are two "play-in" or "out of bracket" games which will be played on Tuesday, March 5. Game 1 is Vallejo @ Pleasant Valley. Game 2 is Serra @ Lincoln (SF). Both games are @ 7:30 p.m.

In the South, Westchester is No. 1 and will host Thousand Oaks; Fairfax is the No. 2 seed but with a lower travel priority will travel to Carlsbad. The No. 3 seed is Long Beach Poly, which hosts the Loyola Cubs, and that should be an incredible game.  Finally, Eisenhower was not seeded and they also had only a No. 6 travel priority, and they will go to No. 4 Clovis West, a place where no one not from Clovis wants to play, especially in the playoffs.  Eagles v. Eagles....hmmm. 

SoCal
Round 1
Wednesday March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
Sat. March 9
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 16
@TBA
LB Arena
State Finals,
March 23
8:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 16 -
8:00 p.m.
UC Davis
NorCal Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
Thousand Oaks
@
* Westchester
           * Oakland Tech
@Kaiser Arena, Oakland
Winner Game 1
     
Eisenhower
@
* Clovis West
St. Mary's Berkeley
@
Oak Grove HS
       
Loyola
@
* Long Beach Poly
    Oakland HS
@ Modesto JC
* Modesto Christian
   
* Fairfax
@
*Carlsbad
Winner Game 2
@
Concord De La Salle

In the South, the No. 1 seed is Westchester; Fairfax is No. 2, Long Beach Poly is No. 3, and Clovis West is No. 4.  Basically all the seeds are explained below in the two charts also showing the travel priorities.

In the second round, to determine who gets to be the home team and who has to travel, the CIF uses considerations called "travel priorities" which are combined with the seedings.

Basically, the team with the higher travel priority, gets to stay home, while the teams with the lower travel priority can expect to be on the road if they play a higher priority team in the second round.  Here are the seedings and travel priorities for the SoCal entrants:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Westchester 1. Westchester, Los Angeles (LA) 28-2 5.  Fairfax, Los Angeles (LA) 29-4
2. Fairfax 2. Carlsbad (SD) 27-4 6. Eisenhower, Rialto (SS) 27-3
3. Long Beach Poly 3. Long Beach Poly, Long Beach (SS) 28-3 7. Loyola (SS) 27-3
4. Clovis West 4. Clovis West, Clovis (CS) 27-3 8. Thousand Oaks (SS) 27-4

In the NorCal regionals, the following are the travel and seedings:

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1.Oakland Tech 1. Oakland Tech, Oakland (OS) 25-3 5 St. Mary's, Berkeley (NCS) 27-3
2.De La Salle 2. De La Salle, Concord (NCS) 26-3 6 Oakland (OS) 20-7
3.Modesto Christian 3. Modesto Christian, Modesto (SJS) 23-9  7 Lincoln, San Francisco (SF) 23-9
4.Oak Grove 4. Oak Grove, San Jose (CCS) 28-2 8 Pleasant Valley, Chico (NS) 24-4
9 Vallejo (SJS) 26-6
10 Serra, San Mateo (CCS) 20-9

Division II

Here's the Division II State Bracket, both north and south halves:

There is one Monday night (March 5) "out-bracket" game in the North:  Game 1--Oak Ridge v. Chico @ El Dorado Hills at 7:30 p.m.   The winner gets No. 1 seed St. Francis on Tuesday.

Mater Dei is the No. 1 seed and will host Escondido in the first round. Pasadena was the No. 4 seed, but has a lower travel priority than Stockdale, so the Bulldogs travel in the first round.  Riverside King is No. 3, but with a lower travel number, than Helix will go to Helix.  Finally, Redondo Union as the No. 2 seed gets the homecourt advantage and will host Fresno Hoover on Wednesday, March 6.   Here's the entire bracket:

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 9
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 16
4:00 p.m.
LB Arena
State Finals,
March 22
8:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
4:00 p.m.
UC DavisRec.
NorCal Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
Escondido
@
Mater Dei
               Winner Game 1
@
* St. Francis
     
Pasadena
@
*Stockdale
* Shasta
@ Foothill HS (Palo Cedro)
Amador Valley
   
Riverside King
@
*Helix
    McAteer
@
*Rio Americano
   
Fresno Hoover
@
* Redondo Union
Oakland Fremont
@
Northgate (Walnut Creek)

In the SoCal Regionals, the seeding and travel priorities are as follows:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Mater Dei 1. Mater Dei, Santa Ana (SS) 27-4 5.  Martin Luther King (SS) 27-4
2. Redondo 2. Redondo (SS) 23-6 6. Pasadena (SS) 26-5
3. Martin Luther King 3. Helix (SD) 25-3 7. Hoover, Fresno (CS) 16-9
4. Pasadena 4. Stockdale, Bakersfield (CS) 24-3 8. Escondido (SD) 21-7

In the NorCal Regionals, the seeding and travel priorities are as follows:

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1. St. Francis 1. St. Francis, Mountain View (CCS) 22-8 5 Amador Valley, Pleasanton (NCS) 20-10
2. Northgate 2. Northgate, Walnut Creek (NCS) 27-2 6 McAteer, San Francisco (SFS) 27-6
3. Rio Americano 3. Rio Americano, Sacramento (SJS) 26-5 7 Fremont, San Jose (CCS) 23-9
4. Shasta 4. Shasta (NS) 19-10 8 Oakridge (SJS) 19-11
9 Chico (NS) 16-11

Division III

Division III has Bishop Montgomery earning the No. 1 seed, while Compton Centennial is seeded No. 2, but the latter team will have to travel to Bakersfield East. Bishop Amat is seeded third, and will host Washington Union.  Palm Desert is the No. 4 seed, but got a lower travel priority so they will travel south to St. Augustine in San Diego.  Here's the bracket:

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 9
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 16
12:00 p.m.
LB Arena
State Finals,
March 23
2:45 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 16 -
12:00 p.m.
UC Davis Rec.
NorCal
Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
Kearny
@
* Bishop Montgomery
                             * Sacred Heart
@ Kezar Pavilion 7:30 p.m.
Anderson
   
Palm Desert
@
* St. Augustine
Natomas
@
Del Norte
   
Washington Union
@
Bishop Amat
    Riordan
@
Enterprise
   
*Compton Centennial
@
Bakersfield East
Piner
@
Foothill

Southern Regional Travel priorities and seedings:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Bishop Montgomery 1. Bishop Montgomery, Torrance (SS) 24-6 5. Centennial Compton (SS) 28-1
2. Centennial Compton 2. East Bakersfield, Bakersfield (CS) 20-8 6. Palm Desert (SS) 25-5
3. Bishop Amat 3. Bishop Amat, La Puente (SS) 25-6 7. Washington Union, Fresno (CS) 23-5
4. Palm Deser 4. St. Augustine, San Diego (SD) 16-14 8. Kearny (SD) 15-14

NorCal regional travel priority and seeding is as follows:

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1. Sacred Heart 1. Sacred Heart Cathedral SF (CCS) 28-3 5 Natomas, Sacramento (SJS) 18-12
2. Foothill 2. Foothill, Sacramento (SJS) 29-4 6 Archbishop Riordan, San Francisco (CCS) 27-4
3. Enterprise 3. Enterprise, Redding (NS) 23-5 7 Piner, Santa Rosa (NCS) 22-7
4. Del Norte 4. Del Norte, Crescent City (NCS) 21-6 8 Anderson (NS) 12-17

Division IV

The SoCal regional has Horizon as the No. 1 seed, and they will host El Segundo on Wednesday.  No. 2 seed Garces Memorial hosts Lincoln Academy, while No. 3 Verbum Dei hosts San Joaquin Memorial.  Finally, No. 4 Harvard-Westlake hosts Gardena Serra.

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 9
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 16
7:00 p.m.
LB City College
State Finals,
March 22
4:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 16 -
7:00 p.m.
Delta College
NorCal Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
El Segundo
@
Horizon
           Sutter
@
Monte Vista
   
Serra
@
Harvard-Westlake
Salesian
@
Wheatland
   
San Joaquin Memorial
@
Verbum Dei
    Valley Christian
@
Amador
   
San Diego Lincoln
@
Garces Memorial
Encina
@
Marin Catholic

In the SoCal Regionals, here's the seeding and travel info:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Horizon 1.  Horizon (SD) 24-4 5. San Joaquin Memorial (CS) 24-5
2. Garces 2. Garces, Bakersfield (CS) 26-4 6. Serra, Gardena (SS) 26-4
3. Verbum Dei 3. Verbum Dei, Los Angeles (SS) 27-3 7. Lincoln, San Diego (SD) 21-7
4. Harvard-Westlake 4. Harvard-Westlake, North Hollywood (SS) 26-5 8. El Segundo (SS) 27-5

In the NorCal regionals, here's the seeding and travel priority information

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1. Monte Vista Christian 1.  Monte Vista Christian, Watsonville (CCS) 28-3 5  Salesian, Richmond (NCS) 22-10
2. Marin Catholic 2. Marin Catholic, Kentwood (NCS) 21-10 6 Valley Christian, San Jose (CCS) 18-11
3. Amador 3. Amador, Jackson (SJS) 26-6 7 Encina, Sacramento (SJS) 23-10
4. Wheatland 4. Wheatland (NS) 24-5 8 Sutter (NS) 20-7

Division V

No. 1 in Division V is Price, which will host Santa Fe Christian from the San Diego Section.  No. 2 Rolling Hills Prep hosts Mission Prep from San Luis Obispo (Central Section), while No. 3 Immanual hosts Stoneridge Prep. Finally, No. 4 Ribet will travel (because they have a lower travel priority than their opponent), to La Jolla Country Day.

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 9
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 16
3:00 p.m.
LB City College
State Finals,
March 23
11:15 a.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
3:00 p.m.
Delta College,
Stockton
NorCal Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
Santa Fe Christian
@
* Price
           * Eastside Prep
@ Gunn HS (Palo Alto)
Liberty Christian
   
Ribet
@
La Jolla Country Day
St. Vincent
@
Denair HS
   
Stoneridge Prep
@
Immanuel
    Ripon Christian
@
Capital Christian
   
Mission Prep
@
Rolling Hills Prep*
*SF University
@ TBA
Woodside Priory

Seeding and travel priorities for the SoCal teams are as follows:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Price 1. Price, Los Angeles (SS) 27-6 5. Ribet (SS) 20-9
2. Rolling Hills Prep 2. Rolling Hills Prep (SS) 20-6 6. Mission Prep, San Luis Obispo (CS) 20-6
3. Immanuel 3. Immanuel, Reedley (CS) 26-4 7. Santa Fe Christian (SD) 22-9
4. Ribet 4. La Jolla Country Day, La Jolla (SS) 19-11 8. Stoneridge Prep (SS) 20-6

In the NorCal Regionals, the seeding and travel will be as follows:

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1. Eastside Prep 1. Eastside Prep, Palo Alto (CCS) 28-1 5 St. Vincent (NCS) 23-8
2. San Francisco University  2. Capitol Christian (NS) 27-3 6 Ripon Christian, Ripon (SJS) 19-14
3.Capitol Christian 3. San Francisco University (NCS) 27-4 7 Woodside Priory, Portola Valley (CCS) 15-13
4. Denair 4. Denair (SJS) 27-3 8 Liberty Christian (NS) 27-2

 


socalogomini1.gif (1928 bytes)
 
Copyright SoCalHoops 1997-2002
Questions? Comments? Need Information?
Contact: jegesq@SoCalHoops.com